Končal se je 17. tabor ljudskih plesov Szent László, ki že dve leti poteka na frančiškanski srednji šoli v mestu Szentendre. Letos so se tabora udeležili otroci iz Slovenije (Lendava, Dolina pri Lendavi, Gornji Lakoš, Pince), iz Madžarske, Mosonmagyaróvár, Máriakálnok, iz Slovaške Dercsika, Mad, Felbár, Bős, Nyékvárkony, Balony, Padány, Nagymegyer, Alistál, Nyárasd, Ekecs, iz pokrajine v bodrogközu Szolnocska, ter Szilágybagos in Szilágyborzás iz Transilvanije.
Iz naše regije je šest mladih, trije fantje in tri dekleta, vstopilo v takrat neznani svet enotedenskega tabora ljudskih plesov. Njihovo vsakdanje življenje ni bilo obogateno le z dvakrat dvema urama pouka plesov iz pokrajin Kalotaszeg in Rábaköz, temveč z mnogo več. Plesni učitelji Gábor Farkas – Lupi in Dalma Ragula ter družina Palenik (József, Vendel in Balogh Timea) so skupaj z organizatorji poskrbeli, da so bile plesne vaje, obisk muzeja na prostem, dramske predstave, kvizi in ogledi znamenitosti mesta nepozabni.
In kaj lahko s seboj prinese tak folklorni plesni tabor? …utrujene noge, manj spočita telesa, a bogat um, vse to v luči dejstva, da smo sodelovali v plesnih hišah, plesali več ur, nato pa se zapletli v dolg pogovor in izmenjavo idej z našimi sopotniki iz preostalih regij. Pridobili smo novo znanje, tako da se sedaj svobodneje gibljemo med različnimi plesnimi dialekti, z lahkoto se vključujemo v plese, ki jih na začetku tabora nismo poznali, in razlikujemo med plesnima zvrstema ˝hóra˝ in ˝botosánka˝. In to je šele začetek nekaj novega. O tem se lahko prepričate sami, če si ogledate slike. Če želite tudi vi biti del te izkušnje, se pridružite eni od folklornih plesnih skupin, bodisi na šoli, bodisi v ožji lokalni skupnosti.
SLOGAN TABORA: Prihodnje leto enako, vendar naj bo nas še več.
Zabeležila: Tünde Kovač