go to top

Otvoritev razstave Endreja Göntérja v Centru Bánffy

V bližini Dneva madžarske kulture letos pripravljamo različne dogodke. Prvi med njimi je bilo odprtje razstave z naslovom “1000 dni” umetnika Endreja Göntérja, ki je potekalo pretekli četrtek v galeriji Centra Bánffy.

Čeprav Endreja ni potrebno predstavljati ljubiteljem umetnosti, je vseeno dobro omeniti nekaj ključnih dejstev o njem, še posebej ker je letos prejemnik nagrade Zala György za življenjsko delo, ki jo bo prejel to soboto na prireditvi ob Dnevu madžarske kulture.

Endre Göntér se je rodil 19. februarja 1949 v Dobrovniku. Po končani osnovni šoli je nadaljeval šolanje na učiteljišču v Murski Soboti. Študij je nadaljeval na mariborski Pedagoški akademiji (likovna smer), kjer je diplomiral pri prof. Ludviku Pandurju in prof. Maksu Kavčiču. Deloval je kot likovni pedagog, nato pa je vse do upokojitve deloval kot tehnični urednik tednika Vestnik, kjer se je ukvarjal z grafičnim oblikovanjem in karikaturo. Bil je med ustanovitelji likovne skupine Grupa 676, ki je združevala slikarje, arhitekte in fotografe. Leta 1987 je bil sprejet v ZDSLU (Zveza društev slovenskih likovnih umetnikov), od leta 1992 je tudi član DLUPP (Društvo likovnih umetnikov Prekmurja in Prlekije). Več kot 50 let predstavlja svoje avtorsko delo na samostojnih in skupinskih razstavah. Je dobitnik številnih nagrad in priznanj, udeležuje se likovnih srečanj, simpozijev in kolonij. Živi in ustvarja v Murski Soboti.

Njegova trenutna razstava vključuje dela, ki so nastala med obdobjem pandemije in tvorijo zanimive kompozicije. Mihael Šooš je v pozdravnem govoru poudaril pomembnost Endrove umetnosti za oba naroda. Razstavo je predstavil in odprl umetnostni zgodovinar Attila Pisznyák, ki je opozoril na tehnične rešitve, podrobnosti na slikah in nenazadnje na sporočila, ki so vgrajena v slike.

Razstava je na ogled do 16. februarja med odpiralnim časom Centra Bánffy.

Fotografija: Meszelics Ladislav

divider